Site Loader

Naprawa podświetlenia

Samsung LE32A330 Określenie stopnia zużycia lamp. Zakłócenia generowane przez odbiornik .

Określenie stopnia zużycia lamp.

W odbiorniku wyłącza się podświetlenie uszkodzenie  występuje zaraz po włączeniu, głos pozostaje. W tym rozwiązaniu konstrukcyjnym stosowane były lampy CCFL z bardzo cienkimi wyprowadzeniami połączone niezbyt dobrym jakościowo podwójnym dociskiem stalowym. Poluzowanie złącz i korozja niektórych połączeń spowodowała wyłączanie się odbiornika . Po naprawie połączeń uszkodzenie ustąpiło. TV bez naprawy przepracował ok. 23 tys godzin.Postanowiłem sprawdzić, jakie napięcia panują na wyprowadzeniach zasilających poszczególne lampy. Przy zimnym i rozgrzanym odbiorniku.

Określenie stopnia zużycia lamp.

 

Jak wynika z pomiaru ,najbardziej zużyte są świetlówki  2 ,5, 6, 7.

Po rozgrzaniu napięcia stabilizują się  na poziomie 0,996KV-1KV

Po rozgrzaniu odbiornika wykonałem ponowny pomiar na świetlówce nr 1 i 12 .

Na wykresach przedstawiłem w jakim zakresie zmieniają się napięcia podkreślę tu napięcie międzyszczytowe wizualnie najbardziej widoczne .

Lampa zimna 1

Lampa rozgrzana 1

Po rozgrzaniu  lamp napięcie spada  o  0,46KV PK-PK

Z pomiarów wynika że bardziej zużywają się świetlówki z górnej połowy ekranu. Oraz to że zużycie  lamp nie ma charakteru liniowego lecz falowy, powodem tego zjawiska jest to, że ciepło wewnątrz rozchodzi się w sposób falowy widać to szczególnie w górnej płowe wykresu.Ciepło z wszystkich lamp cyrkuluje ku górze po czym następuje częściowe odbicie od górnej krawędzi ekranu i większa część  ciepła ponownie wraca do centrum , można powiedzieć że rozgrzane powietrze wewnątrz pływa wolno wydostając się na zewnątrz.

 

Najwięcej  harmonicznych odbiornik wytwarza przy maksymalnym oszczędzaniu energii. Harmoniczne mogą  uniemożliwiać innym odbiornikom prawidłowe rozpoznawanie rozkazów z pilota zdalnego sterowania.

Oszczędzanie energii wyłączone, wyraźnie widoczna częstotliwość podstawowa i częstotliwości lustrzane .Widmo zakłóceń staje się  przezroczyste i  niezakłócone są rozkazy z pilotów.

Jak wynika z pomiarów  inwertery w pewnych okolicznościach generują  niepożądane  częstotliwości   i w ten sposób blokują pracę nadajników zdalnego sterowana .Gdy nie działa pilot na przykład od DVD  w opcjach odbiornika  wyłączamy  oszczędzania energii .

Post Author: Bogusław Ogan

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *