Naprawa podświetlenia

Samsung LE32A330 Określenie stopnia zużycia lamp. Zakłócenia generowane przez odbiornik.

Określenie stopnia zużycia lamp.

W odbiorniku wyłącza się podświetlenie uszkodzenie występuje zaraz po włączeniu, głos pozostaje. W tym rozwiązaniu konstrukcyjnym stosowane były lampy CCFL z bardzo cienkimi wyprowadzeniami połączone niezbyt dobrym jakościowo podwójnym dociskiem stalowym. Poluzowanie złącz i korozja niektórych połączeń spowodowała wyłączanie się odbiornika. Po naprawie połączeń uszkodzenie ustąpiło. TV bez naprawy przepracował ok. 23 tys. godzin. Postanowiłem sprawdzić, jakie napięcia panują na wyprowadzeniach zasilających poszczególne lampy. Przy zimnym i rozgrzanym odbiorniku.

Określenie stopnia zużycia lamp.

Jak wynika z pomiaru, najbardziej zużyte są świetlówki 2 ,5, 6, 7.

Po rozgrzaniu napięcia stabilizują się na poziomie 0,996KV-1KV

Podświetlenie CCFL.
Podświetlenie CCFL.

Po rozgrzaniu odbiornika wykonałem ponowny pomiar na świetlówce nr 1 i 12.

Na wykresach przedstawiłem w jakim zakresie zmieniają się napięcia podkreślę tu napięcie międzyszczytowe wizualnie najbardziej widoczne.

Lampa zimna 1

Podświetlenie CCFL.
Podświetlenie CCFL.

Lampa rozgrzana 1

Po rozgrzaniu lamp napięcie spada o 0,46KV PK-PK

Z pomiarów wynika, że bardziej zużywają się świetlówki z górnej połowy ekranu. Oraz to, że zużycie lamp nie ma charakteru liniowego, lecz falowy, powodem tego zjawiska jest to, że ciepło wewnątrz rozchodzi się w sposób falowy widać to szczególnie w górnej płowe wykresu. Ciepło z wszystkich lamp cyrkuluje ku górze po czym następuje częściowe odbicie od górnej krawędzi ekranu i większa część ciepła ponownie wraca do centrum, można powiedzieć, że rozgrzane powietrze wewnątrz pływa wolno wydostając się na zewnątrz.

Najwięcej harmonicznych odbiornik wytwarza przy maksymalnym oszczędzaniu energii. Harmoniczne mogą uniemożliwiać innym odbiornikom prawidłowe rozpoznawanie rozkazów z pilota zdalnego sterowania.

Oszczędzanie energii wyłączone, wyraźnie widoczna częstotliwość podstawowa i częstotliwości lustrzane. Widmo zakłóceń staje się przezroczyste i niezakłócone są rozkazy z pilotów.

Jak wynika z pomiarów inwertery w pewnych okolicznościach generują niepożądane częstotliwości i w ten sposób blokują pracę nadajników zdalnego sterowana. Podsumowując: gdy nie działa pilot na przykład od DVD w opcjach odbiornika wyłączamy oszczędzania energii.

Post Author: Bogusław Ogan

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *