Protokół PPDS
Miedzy innymi zajmuję się serwisowaniem telewizorów LCD. Interesuję się zasadą działania rozwiązań stosowanych w telewizorach z ekranami LCD i nie tylko. Zainteresował mnie protokół PPDS. Nowe technologie stosowane do przetwarzania sygnału telewizyjnego są coraz bardziej zaawansowane informatyczne, jednym z przykładów jest protokół PPDS. Protokół PPDS zastępuje starsze rozwiązanie – LVDS.
Sygnał LVDS steruje modułem T-CON. W tym module sygnał LVDS zostaje przetważany w protokół RSDS, nowy wenerowany sygnał steruje sterownikami TCP a sygnał generowany w TCP wysyła sygnały do tranzystorów RGB w komórkach subpikseli. Interfejs LVDS i RSDS stosowany był w ekranach monitorów, laptopach. Technologia LVDS została wykorzystana w produkcji ekranów o większych powierzchniach.
Ekspansja ekranów LCD trwa już około 10 lat a interfejs LVDS, osiągnął granicę swoich możliwości. Ze względu na rosnące wymagania rynku naukowcy nieustannie poszukują nowych rozwiązań. W wyniku badań został opracowany od podstaw nowy interfejs Point to Point Differential Signal sygnał różnicowy punkt-punkt Protokół PPDS . Dzięki nowej technologii mamy lepszy czas reakcji subpikseli, lepsze odwzorowanie kolorów, głębię, większy współczynnik kontrastu, odświeżanie. W nowym protokole naukowcy wykorzystali zalety protokołu LVDS takie jak: niski pobór mocy, znikomy wpływ EMI. Nowe rozwiązanie umożliwia wprowadzenie zaawansowanych funkcji w obróbce sygnału wideo. To rozwiązanie umożliwia skalowanie ekranów do 90 cali głębię kolorów 10 bit oraz rozdzielczość przekraczającą HD.
Warstwa fizyczna protokołu PPDS
Poziom sygnału różnicowego -+ 200mV
Napięcie zasilana 0,8V
Pobór prądu 2 mA
Dla sygnału RSDS:
Poziom sygnału różnicowego -+ 200mV
Napięcie zasilana 1,3V
Pobór prądu 2mA
Jedną z głównych zalet nowej architektury jest mniejsza ilość sygnałów sterujących. W LVDS zastosowano dwanaście par danych i parę zegarową. natomiast w PPDS są cztery szyny danych i para zegarowa. W RSDS fizycznie istnieje sporo przelotek łączących szynę ze sterownikami kolumn, może stwarzać to spore problemy z nieciągłością impedancji na szynach danych. Ogranicza to częstotliwość jej pracy i dokładność. Dzięki zwiększeniu odporności na dryft impedancji pojawiła się możliwość zwiększenia szybkość transmisji danych. Wstępne symulacje wykazały że protokół PPDS jest w stanie pracować przy maksymalnej częstotliwości 400 mHz na maksymalnej wielkości panelu 90 cali. Protokół PPDS umożliwia sterowanie TCP sterownikami kolumn i wierszy z następującą ilością wyprowadzeń 384 proporcje ekranu 15 / 9, 414,420 proporcje ekranu 16 / 9.
Podsumowując, nowy protokół pracuje z częstotliwością do 400MHz i osiąga głębię kolorów 10 bit. Obraz posiada bardziej zróżnicowaną paletą kolorów, nowe rozwiązanie wprowadzają do powszechnego użytku rozdzielczości 4K i 8K . PPDS powoduje zmniejsza się warstwy fizycznej, a zwiększa programowa.
Do przybliżenia nowego protokołu wykorzystałem informacje zawarte w opracowaniu.
https://pdfs.semanticscholar.org/fec7/6d29892fb866f962b3254b81c55c3fd4c067.pdf