Protokół PPDS

 Miedzy innymi zajmuję się serwisowaniem telewizorów LCD. Interesuję się zasadą działania rozwiązań stosowanych w  telewizorach z ekranami LCD i nie tylko. Zainteresował mnie protokół PPDS. Nowe technologie stosowane do przetwarzania sygnału  telewizyjnego są coraz bardziej zaawansowane informatyczne, jednym z przykładów jest protokół PPDS. Protokół PPDS zastępuje starsze rozwiązanie – LVDS.

Na zdjęciu pojedynczy przebieg LVDS z własnych pomiarów.
Na zdjęciu przebieg LVDS z własnych pomiarów.

Sygnał LVDS steruje modułem T-CON. W tym module sygnał LVDS zostaje przetważany w protokół RSDS, nowy wenerowany sygnał steruje  sterownikami TCP a sygnał generowany w TCP wysyła sygnały do tranzystorów RGB w komórkach subpikseli. Interfejs LVDS i RSDS stosowany był w ekranach monitorów, laptopach. Technologia LVDS została wykorzystana w produkcji ekranów o większych powierzchniach.

Ekspansja ekranów LCD trwa już około 10 lat a interfejs LVDS, osiągnął granicę swoich możliwości. Ze względu na rosnące wymagania rynku naukowcy nieustannie poszukują nowych rozwiązań. W wyniku badań został opracowany od podstaw nowy interfejs Point to Point Differential Signal sygnał różnicowy  punkt-punkt Protokół PPDS . Dzięki nowej technologii mamy lepszy czas reakcji subpikseli, lepsze odwzorowanie kolorów, głębię, większy współczynnik kontrastu, odświeżanie. W  nowym protokole naukowcy wykorzystali  zalety protokołu LVDS takie jak: niski pobór mocy, znikomy wpływ EMI. Nowe rozwiązanie umożliwia wprowadzenie zaawansowanych funkcji w obróbce sygnału wideo. To rozwiązanie umożliwia skalowanie ekranów do 90 cali głębię kolorów 10 bit oraz rozdzielczość przekraczającą HD. 

Warstwa fizyczna protokołu PPDS 

Poziom sygnału różnicowego -+ 200mV

Napięcie zasilana                         0,8V

Pobór prądu                                 2 mA

Dla sygnału RSDS:

Poziom sygnału różnicowego -+ 200mV

Napięcie zasilana                        1,3V

Pobór prądu                                 2mA

Jedną z głównych zalet nowej architektury jest mniejsza ilość sygnałów sterujących. W LVDS zastosowano  dwanaście par danych i parę zegarową. natomiast w PPDS są cztery szyny danych i para zegarowa. W RSDS fizycznie istnieje sporo przelotek łączących szynę  ze sterownikami kolumn, może stwarzać to spore problemy z nieciągłością impedancji na szynach danych. Ogranicza to częstotliwość jej pracy i dokładność. Dzięki zwiększeniu odporności na dryft impedancji pojawiła  się możliwość zwiększenia szybkość transmisji danych.  Wstępne symulacje wykazały że protokół PPDS jest w stanie pracować przy maksymalnej częstotliwości 400 mHz na maksymalnej wielkości panelu 90 cali. Protokół PPDS umożliwia sterowanie TCP sterownikami kolumn i wierszy z następującą ilością wyprowadzeń 384 proporcje ekranu 15 / 9, 414,420 proporcje ekranu 16 / 9.

Budowa interfejsu  LVDS
Budowa interfejsu  PPDS

Podsumowując, nowy protokół pracuje z częstotliwością do 400MHz i osiąga głębię kolorów 10 bit. Obraz posiada bardziej zróżnicowaną paletą kolorów, nowe rozwiązanie wprowadzają do powszechnego użytku rozdzielczości 4K i 8K . PPDS powoduje zmniejsza się warstwy fizycznej, a  zwiększa programowa.

Do przybliżenia nowego protokołu wykorzystałem informacje zawarte w opracowaniu.

https://pdfs.semanticscholar.org/fec7/6d29892fb866f962b3254b81c55c3fd4c067.pdf

 

Post Author: Bogusław Ogan

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *