Moc czynna i moc pozorna. Współczynnik mocy, a ochrona środowiska.

Czy mamy do czynienia z tymi wartościami w gospodarstwach domowych. Dlaczego warto odłączać kabel zasilający od odbiornika chcąc dbać o środowisko. Idealna wartość współczynnika wykorzystania mocy to jeden. Do tej wartości zbliżają się obciążenia o charakterze rezystancyjnym na przykład grzejniki, maty grzewcze. Mówiąc krótko wszystkie odbiorniki o charakterze rezystancyjnym zużywające energię elektryczną bezpośrednio z sieci na 50 hercach. Pozostałe odbiorniki pod kontem mocy mają charakter pojemnościowo indukcyjny. Kuchenka indukcyjna może generować moc o charakterze pojemnościowo indukcyjnym jednostką tego rodzaju mocy jest kVArh (kilo waro godzina). Ze względu na coraz popularniejsze instalacje OZE wszystkie rodzaje mocy są zapisywane.

Wykonałem pomiary mocy popularnym miernikiem, moc pozorna ma większą wartość niż moc czynna za którą płacimy.

Moc czynna, moc pozorna
Moc czynna, moc pozorna

Tabela przedstawia wartości prądu, współczynnika mocy oraz moc czynną w 2 stanach – stan pracy oznaczony jest jako on, czuwanie off. Jak wyżej napisałem najwięcej energii zużywa Samsung LE40A656A1F około 220W mocy czynnej, nieodłącznym towarzyszem mocy czynnej jest moc pozorna, w tym przypadku wartość mocy pozornej wynosi ok 235VA, przy założeniu, że napięcie zasilania wynosi 238V.

Telewizor w trybie czuwania zużywa ok 1.3W mocy czynnej, moc pozorna jest około 20 razy większą świadczy o tym wielkość prądu w pozycji of 0.112A.

Licznik mocy czynnej rejestruje tylko moc czynną nie zarejestruje mocy pozornej, moc pozorną można określić jak pasożytniczą, niepożądaną. Dlatego dbając o środowisko starajmy się odłączać całkowicie odbiorniki elektryczne od sieci. Odbiorniki podłączone do sieci w trybie st. by są generatorami CO2 

Ponieważ nie posiadam miernika do zaawansowanych pomiarów mocy posłużyłem się jednostką mocy pozornej dla prądu stałego VA

Wzór na moc pozorną I x U = VA

Moc czynna dla prądów przemiennych

{\displaystyle P={\frac {1}{T}}\int _{0}^{T}u(t)i(t)dt}

Pobór mocy w trybie st. by przez wybrane odbiorniki.

KDL 32T2800 0,5 W- 1,4 W        prąd 0,005A    Power Factor 0 – 0,42

20190611_135123
Prąd w stan by wartość średnia 5,95 mA

Post Author: Bogusław Ogan

2 Replies to “Moc czynna i moc pozorna. Współczynnik mocy, a ochrona środowiska.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *