Site Loader

Moc czynna i moc pozorna. Współczynnik mocy, a ochrona środowiska.

Czy mamy do czynienia z tymi wartościami w gospodarstwach domowych  i dlaczego warto  odłączać  kabel zasilający od odbiornika, chcąc dbać o środowisko.W idealnych warunkach moc czynna i moc pozorna  powinny być sobie równe.  Idealna wartość współczynnika wykorzystania mocy to 1, do tej wartości zbliżają się  obciążenia o charakterze  rezystancyjnym np. grzejniki .

Wykonałem pomiary mocy popularnym miernikiem, moc pozorna ma większą wartość niż moc czynna za którą płacimy.

Moc czynna, moc pozorna
Moc czynna, moc pozorna

Tabela przedstawia wartości prądu, współczynnika mocy  oraz moc czynną w 2 stanach – stan pracy oznaczony jest jako on, czuwanie off. Jak wyżej  napisałem najwięcej energii zużywa Samsung LE40A656A1F około 220W mocy czynnej, nieodłącznym towarzyszem mocy czynnej jest moc pozorna, w tym przypadku wartość mocy pozornej wynosi ok 235VA, przy założeniu że napięcie zasilania wynosi 238V.

Telewizor  w trybie czuwania  zużywa ok 1.3W mocy czynnej, moc pozorna jest około 20 razy większą świadczy o tym wielkość prądu w pozycji of 0.112A.

Licznik mocy czynnej rejestruje  tylko moc moc czynną nie zarejestruje mocy pozornej, moc pozorną można określić jak pasożytniczą, niepożądaną. Dlatego dbając o środowisko starajmy się odłączać całkowicie odbiorniki elektryczne od sieci. Sumując wszystkie odbiorniki podłączone do sieci w trybie st by powstają spore ilości pasożytniczej mocy pozornej.

Wzór na moc pozorną I x U = VA

Moc czynna dla prądów przemiennych

{\displaystyle P={\frac {1}{T}}\int _{0}^{T}u(t)i(t)dt}

Pobór mocy w trybie st by przez wybrane odbiorniki

KDL 32T2800  0,5 W- 1,4 W        prąd 0,005A    Power  Factor 0 – 0,42

20190611_135123
Prąd w stanby wartość średnia 5,95 mA

Post Author: Bogusław Ogan

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Call Now
https://goo.gl/maps/ESzi394HcKy