Moc czynna i moc pozorna, współczynnik mocy a ochrona środowiska.

Moc czynna i moc pozorna, współczynnik mocy a ochrona środowiska.

Czy mamy do czynienia z tymi wartościami w gospodarstwach domowych  i dlaczego warto  odłączać  kabel zasilający od odbiornika, chcąc dbać o środowisko.W idealnych warunkach moc czynna i moc pozorna  powinny być sobie równe.  Idealna wartość współczynnika wykorzystania mocy to 1, do tej wartości zbliżają się  obciążenia o charakterze  rezystancyjnym np. grzejniki .

Wykonałem pomiary mocy popularnym miernikiem, moc pozorna ma większą wartość niż moc czynna za którą płacimy.

Moc czynna, moc pozorna.

Tabela przedstawia wartości prądu, współczynnika mocy  oraz moc czynną w 2 stanach – stan pracy oznaczony jest jako on, czuwanie of .Jak wyżej  napisałem najwięcej energii zużywa Samsung LE40A656A1F około 220W mocy czynnej, nieodłącznym towarzyszem mocy czynnej jest moc pozorna, w tym przypadku  wartość mocy pozornej wynosi ok 235VA, przy założeniu że napięcie zasilania wynosi 238V.

Telewizor  w trybie czuwania  zużywa ok 1,3W mocy czynnej , moc pozorna jest około 20 razy większą świadczy o tym wielkość prądu w pozycji of 0,112A .

Licznik mocy czynnej rejestruje  tylko moc moc czynną nie zarejestruje mocy pozornej, moc pozorną można określić jak pasożytniczą, niepożądaną. Dlatego dbając o środowisko starajmy się odłączać całkowicie odbiorniki elektryczne od sieci. Sumując wszystkie odbiorniki podłączone do sieci w trybie st by powstają spore ilości pasożytniczej mocy pozornej.

Wzór na moc pozorną I x U = VA

Moc czynna dla prądów przemiennych

 

Pobór mocy w trybie st by przez wybrane odbiorniki

KDL 32T2800  0,5 W- 1,4 W        prąd 0,005A    Power  Factor 0 – 0,42

prąd w st by wartość średnia 5,95 mA
Moc czynna i moc pozorna, współczynnik mocy a ochrona środowiska.
Bogusław Ogan: